Yeni Çipli Kimlik kartları

yeni ipli kimlik kartUzun zamandır gündemde olan çipli kimliklerin dağıtımı 2014 yılı başında dağıtımına başlanacak ve 3 yıl sürecek. Son Bakanlar kurulunda İçişleri Bakanı Muammer Güler Çipli Kimlik Kartları hakkında sunum yaptı ve kurulda onaylandı.

Yeni çipli kimlikler akıllı kimlik olarak adlandırılıyor ve kimliklerin kullanım süresi 10 yıl. Yeni kimliğe sahip olmak için her vatandaş 18 TL ödeyecek.  

Kartlar Milli olarak geliştirilmiş bir akıllı kart işletim sistemi olan AKİS güvenlik hizmetleri sunan bir mikroişlemci bulundurmakta. Yaşamın her alanında kolaylık sağlayacak nüfus kimlik kartları, seyahat belgesi, toplu taşım kartı, elektronik imza, kredi kartı gibi amaçlarla kullanılabilecek. Kartla edevlet kapsamında sunulan hizmetlere de ulaşılabilecek.

Kartın içinde vatandaşlara ait banka hesapları, ehliyet, maaş, sağlık bilgileri yer alabilecek. Kartın toplam bilgi depolama kapasite 1 GB?a kadar çıkabilecek.

Kartın genel özellikleri

  • Yeni kimlik kartlarının 10 yıl kullanım süresi olacak. Bu kart dışında hiçbir belge ve kart taşımak zorunda kalınmayacak.
  • Sahtecilikten kaynaklanan mağduriyetler önlenecek.
  • E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden bu kartla ulaşılabilecek.
  • E-imza olarak kullanılabilecek.
  • Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.
  • Vatandaşlar yeni kimliklere ücret karşılığı sahip olacak.
  • Polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik öğeleri barındıracak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017