Windows Kendiliğinden Reset Atma Sorunu

windows resetBilgisayarınız kendiliğinden reset atıyorsa bunun farklı sebepleri olabilir. Virüs yemediyseniz bunun %95 ihtimalle sebebi donanımsaldır. PC’nizde kullandığınız mouse’tan tutun, ram odacıklarına kadar her şey buna sebebiyet verebilir. Öncelikle güvenilir ve reyting oranı yüksek bir güvenlik yazılımıyla sisteminizin kötü niyetli yazılımlardan arındırılmış hale getirin. Hala devam ediyorsa;

ISINMA PROBLEMİ

İşlemci fanınız yerinden oynamış veya işlevini yitirmiş durumdaysa işlemciniz aşırı ısınmaya maruz kalır ve bilgisayarınız direkt olarak restart komutu verir. İşlemci fanınızı eğer biliyorsanız kontrol edin, bilmiyorsanız yetkili bir servise başvurun. Ekran kartınızın üzerinde bulunan fan, statik elektrik çekimi sebebiyle tozları üzerine topladığı için, aşırı tozlanmış durumdaysa işlevini yerine getiremiyor, eksik kalıyor olabilir. Bu nedenle kasanızı devamlı temiz tutmanız gerekmektedir.

RAMLERDEKİ PROBLEMLER

Ramler anakartınızın üzerinde bulunan, işlemci fanlarından sonra en çok problem çıkaran parçalardan biridir. Eğer satın aldığınız yeni RAM / RAMLER eski RM/RAMLER ile ya da anakartınız ile uyumsuz ise ya reset sorunu yaşarsınız, yahut sisteminiz hiçbir şekilde açılmaz. Eğer yeni RAM takmadıysanız sıkça yaşanan RAM bozulması sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Yeni bir RAM ile çalıştırmayı deneyin.

GÜÇ KAYNAĞININ VERİMSİZLİĞİ

Kasanızın içerisinde ya da USB slotlarında sonradan eklemiş olduğunuz yeni bir aygıt varsa ve sorun bundan sonra başlamışsa muhtemelen Güç Kaynağınız yeni taktığınız aksesuarın güç ihtiyacını karşılayamıyor, sistem yeniden başlatılıyor olabilir. “Bi mouse’a yetemiyor mu güç kaynağı?” diyecek olursanız şayet, eğer kaynağınızın içindeki dirençler, iletken parçalar veya yük tutucu kondansatörler ya da transformatörler ömrünü tamamlamışsa, güç kaynağınız bir saat piliyle bile denk sayılabilecek hale gelebilir.

ENERJİ TESİSATI

Şayet evinizin, ofisinizin, okulunuzun ya da sistemi kullandığınız mekanın içinde barındırdığı elektrik tesisatının yetersizliğinden, kullanım süresinden ya da gelen giden voltaj dengesinin sağlanamamasından kaynaklanan voltaj düşüklüğü ya da voltaj kararsızlığı ilk başlarda reset ile sonuçlanır, durumun devam etmesiyle kasa içerisindeki parçalarınızda yanma veya bozulmaya kadar varabilecek durumlara maruz kalmanıza neden olur. Sorunun çözümü için sisteminizin olduğu tesisatın çıkışına bir Voltaj Dengeleyici Regülatör bağlamanız bulunduğunuz mekandaki tüm teknolojik aletler ve beyaz eşyalarda yaşayacağınız olası problemleri azaltacaktır.

KASA İÇİ PARÇALARDAN BİRİNİN YUVASINDA OYNAMA

Özellikle RAM ve ekran kartı gibi parçalarda meydana gelmesi olası olan bu durum genellikle sisteminizi yeniden başlatan unsurlardan biridir. AGP veya PCI slotlarına bağlamış olduğunuz parçalardan biri yerinden çıkmış ya da yuvasına tam oturmamış ise sisteminiz ya hiç açılmaz ya da devamlı reset atar. Parçaları teker teker yerine oturtup yeniden deneyin.

BIOS AYARLARI

Donanım harici bu durumun gerçekleşmesinde rol oynuyor olabilecek sorunların en büyük olasılığa sahip olanı ise yanlış BIOS yüklemesi ya da yaptığınız ayar değişikliklerinde High Performance (Yüksek Performans) yahut İşlemci Güncellemesi ayarlarına da el atmışsanız sisteminiz sadece reset sorunuyla değil, kalıcı zararlarla karşı karşıya kalabilir. Frekans ayarı Jumper ayarı ya da BIOS güncellemesi ardından donanımların uyuşmaması ya da çakışması olabilir.

EĞER BUNLARIN HİÇBİRİNDEN KAYNAKLI DEĞİLSE;

Yapacağınız ilk iki şey ya bir YETKİLİ SERVİS‘e başvurmak, ya da donanımlarınızın hepsini sorunun hangi parçadan kaynaklandığını bulana kadar teker teker çıkartıp yerine takmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2020