Teknoloji cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor (mu?)

teknoloji cinsel yaam

Hayatımızın her anına işleyen teknoloji, insanların temel içgüdülerinden uzaklaşmasına sebep olurken, cinsel eğilimlerin azalmasına doğrudan etki ediyor.

Lancet?te yayımlanan bir sağlık araştırmasına göre, Britanyalıların cinsel hayatları gün geçtikçe zayıflıyor. 16 ila 44 yaşındaki Britanyalılar ayda 5 kez cinsel ilişkiye girerken, tüm yetişkinlere bakıldığında bu oran ayda 3?e kadar düşüyor. Bu rakamlar 2000 yılından bu yana yüzde 20?lik azalmayı temsil ediyor.

Cinsel yaşamın zayıflamasıyla ilgili araştırmacıların birkaç teorisi bulunuyor. Bunların başında daha az insanın birlikte yaşaması ya da daha fazla insanın tek başına ev sahibi olması gibi demografik değişiklikler geliyor. Bununla birlikte işsizlik oranının artması cinselliğin azalmasında başrol oynuyor. Kendine düşük güven ve depresyon sonucunda ortaya şu denklem çıkıyor:

Ekonomik kriz= Cinsel kriz

 

Teknoloji cinselliği nasıl etkiliyor?

Raporun dikkat çekici bir diğer yanıysa ekonomik emarelerin dışında kalan kısmı. Bir başka önerme de yatak odasına kadar akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar ile girilmesiyle ortaya çıkıyor. Geç saatlere kadar işini düşünen ve şimdilerde birçok şirket tarafından 7/24 e-postalarına bakmak zorunda bırakılan çalışanlar, cinselliği aklından bile geçirmekten uzak bir şartlanma yaşıyor. Gece yarısı e-postalarını kontrol eden biri cinsellik için çok meşgul görünüyor. E-postalarına bakmasa bile akıllı telefon ya da tabletlerle yatak odasında oyun oynayan kişiler, Twitter?daki akışı takip edenler bir yerlerden tanıdık geliyor mu?

Daha önce de internet dünyasında fazla vakit geçirmenin cinselliği azalttığı yönünde raporlar karşımıza çıkmıştı. Pornografik içeriğe kolaylıkla ulaşabilen bir gencin, gerçek hayatta benzer bir beklentiye girerek yaşadığı hayal kırıklığı da internet dünyasının cinsellikten soğutan yönlerinden birini oluşturuyor. Tüm bunlarla birlikte gece, uyku saatlerinde iPad gibi tabletlerin kullanımı yüksek ışık nedeniyle kişilerin verimsiz uykularına ve depresyona girişlerini tetiklemesine sebep oluyor. Depresyon, yine cinselliğin yok olmasına yol açıyor.

Cinsel ilişki sırasında akıllı telefon kullanılıyor

Bir başka araştırmaya göre, her 10 Amerikalıdan biri cinsel birliktelik sırasında iPhone ya da Blackberry?lerini kullanıyor. Artık bireyler eşleriyle vakit geçirmekten ziyade tek tuşta ulaşabildikleri internet dünyasına daha fazla ilgi duyuyor.

Japonya?da da benzer bir sorun baş gösteriyor. 2011 yılında ülkede yapılan ankette 18-34 yaş arası evlenmemiş erkeklerin yüzde 61?i, kadınların da yüzde 49?u herhangi bir romantik ilişki yaşamadığını belirtiyor. Beş yıl öncesine göre yüzde 10?un üzerinde bir artış olduğu görülüyor. Teknolojik gelişim ve bilgi toplumuna dönüşüm, bireylerin doğal içgüdülerini olması gerekenden fazla törpülemesini ya da dikkatlerinin çok daha fazla kaybolmasına sebep oluyor.

Teknolojinin hayatımıza kattığı kolaylıkların yanı sıra doğallıktan uzaklaşılan her adımda insanoğlu temel içgüdülerine yabancılaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2020