TABLETTE DÖRT İŞLEM

 Tablet bilgisayarlar günümüzün modası. Moda kavramını özellikle vurguluyorum çünkü henüz gereklilik değil. Oysa cep telefonları gereklilik sınıfında çoktan yerini aldı bile. Ancak bir tablet bilgisayarı kendine gerekli kılan bazı meslek grupları elbette var. Sürekli bağlı (connected) olması gereken çalışanlar ya da iş insanları var. Bankalarda çalışan aktif müşteri temsilcileri de hareketli oldukları esnada işten uzak kalmamak ya da bir kredi kartı başvurusunu hemen alıp, müşteriyi kaçırmamak adına tablet bilgisayar kullanıyorlar.

Yazının bulunmasının sonrasında saklanması , taşınması veya çoğaltılması için tabletlere kazınan karakterler şimdi dijital tabletler içinde ve aynı zamanda dünyaya bağlı.

 

Henüz eğitim dünyasında tablet bilgisayarlar bir gereklilik değil. Ancak yakında zaman Fatih Projesi ile dağıtımı yapılacak olan tablet bilgisayarlardan sonra gereklilik gibi algılanma süreci başlayabilir. Bu süreçte öğretmenlere tablet bilgisayarı öğrenmeyi kolaylaştırmak adına çok iş düşecek. Yeni öğretim yöntemleri, metotlar, zengin içerikler, çoklu ortam materyalleri bulmaları gerekecek. Hatta bu konuda profesyonel destek almak zorunda kalacak birçok eğitim kurumu.

Şöyle bir örnek aktarımı yapalım; bu bir varsayım olsun; okullardaki tüm öğrencilere tablet bilgisayar yerine teknolojik donanımlı, kendinden kulaklıklı, öğretmenin sözlerini kayıt edebilen bir şapka verilseydi de benzer sorunlar baş gösterecekti. Çünkü eğitim ortamına giren her materyal, her gereç ortamı dolaylı ya da dolaysız etkiler. Öğretmenin kullandığı tahta kaleminin rengi bile kimi öğrenciler için itici gelebilir, ders konularına adapte olmasında az da olsa negatif etki oluşturabilir.

Gelecekte tablet bilgisayarların öğrenme-öğretme etkinliklerindeki rolü, öğretmenin lider konumu, teknolojiye kölelik yerine köle teknolojilerin yanımızda olması konuları çok değineceğiz gibi görünüyor.

Bu yazıda ilkokulun birinci, ikinci ya da üçüncü sınıfında okuyan ve matematik dersinde toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemlerinde pratiğini artırmak isteyen çocuklarınızın için bir uygulama önerimiz olacak. Yalnızca iOS temelli cihazlar (iPhone, iPad) için olan bu uygulama ücretsiz olarak yüklenebilen bu uygulama iki kategoride ve üç düzey zorluk derecesi ile zihin pratiğine katkı sağlıyor.

Math Academy (App Gate Inc.) isimli uygulama sayesinde dört işlem pratiği yapmak çok keyifli. Özellikle matematik konusunda çocuğunuza destek olmak için birlikte oynayabilir, kendi aranızda küçük özendirici yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Matematiğin tabanı sayılabilecek dört işlem becerilerini kalıcı kılmak, tekrarlanan işlemlerle öğrenmeyi güçlendiren Math Academy uygulamasını indirmek için adını App Spore mağazında aratmak yeterli.

12 megabyte civarında boyutu olan, yalnızca İngilizce dil desteğine sahip, iOS 4.3 ve sonrasında çalışan, kullanıcı beğenisine göre beş üzerinden dört yıldıza layık görüşmüş olan bu yazılımın reklamsız ve tam sürümünü 0.99 dolara satın almak mümkün. Daha fazlasını incelemek için iTunes üzerinde uygulamanın detaylarını inceleyebilirsiniz.

Mutlu günler dilerim.

Olcay BÜYÜKÇAPAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017