Silikon Vadisinde Maaşlar ne kadar?

Muhtemelen bilişim sektöründe çalışan pek çok kişinin hayali Silikon Vadisine kapak atabilmek olsa gerek. Google, Apple, Microsoft veya Facebook gibi dünya devlerinden birisinin bünyesinde görev alıp hem en iyi yerde olmanın verdiği manevi tatmini doyasıya yaşamak hem de tabii ki bol sıfırlı maaş çeklerine kavuşmak.

Silikon Vadisinde yaşam: Maaşlar, harcamalar vs. silikon vadisi1

Focus sitesinin derlediği çalışma da bu bağlamda Silikon Vadisi çalışanlarının hem mevcut finansal durumlarına hem de yaşam koşullarına ayna tutması bakımından önemli.

İşte Silikon Vadisinde yaşam:

    Bu yılın ilk çeyreği içerisinde yatırım firmalarının gerçekleştirdikleri 738 yatırım anlaşması dahilinde Vadiye akıttıkları para toplam 7,5 milyar dolar.

    Geçtiğimiz yıl %11 olan işsizlik oranı yine aynı süre dahilinde %8,5’a gerilemiş.

    Yıllık 180,000 dolarlık tavan maaş ile en yüksek maaşı veren firma Google, çalışmaya konu olan firmalar arasında en düşük tavan maaş ise 125,000 dolarla Twitter’ın.

    Silikon Vadisi dahilinde aynı işi yapanların aldıkları en düşük ortalama maaş yuvarlak 57,000 dolar iken en yüksek ortalama maaşsa 105,000 dolar. Vadi dışarısında ise bu değerler ortalama 48,000 ile 92,000 dolar arasında değişiyor. Yani Vadi çalışanları dışarıda çalışan meslektaşlarına kıyasla ortalama %17 daha çok kazanıyor.

    En az maaş alanlar grafik tasarımcıları iken, en çok maaş alanlarsa ürün müdürleri.

    Vadi içi ile dışı arasında maaşta en çok farkettiren meslek Java/Web Geliştiriciliği.

    Vadi içerisinde hayat diğer bölgelerin ortalamasına kıyasla %61.5 daha pahalı.

    Silikon Vadisi merkezlerinden herhangi birisinde çalışanların eline geçen yıllık ortalama para 92,300 dolar.

    Yaşamın en pahalı olduğu bölge yıllık yaklaşık 75,000 dolarla New York olarak gösterilirken, Knoxville bölgesinde yaşayan birisi yılda ortalama 38,000 dolarla geçinebiliyor.

    Vergilendirme bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği için nerede yaşandığı da önemli bir kıstas. Örneğin Kaliforniya’da yaşayan birisi eğer yılda 46,776 dolarlık gelire sahipse bunun 9.3’ünün gelir vergisi olarak vermek zorunluluğu var. Fakat örneğin Florida’da yaşıyorsanız gelir vergisi vermiyorsunuz.

    Silikon Vadisi’nde ortalama ev fiyatları 775,000, kiralar ise 2,250 dolar. Vadi dışında kalan ülkenin diğer bölgelerinin ortalamasına kıyasla bu meblağlar sırasıyla %191 ve %76 oranında daha pahalı.

silikon-vadisi-440x1024

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017