powerpoint 2010 u nasıl kullanabiliriz

PowerPoint 2010 sürümüyle kendi içinde bir arka plan temizleme aracı da getirdi fakat arzu edilir hassasiyette çalışabildiğini söylemek zor. Ben bu işlemi resim düzenleme programlarıyla halletmeyi tercih ediyorum. (Photoshop ve ücretsiz Gimp ile yapılışlarını görmek için programların isimlerini tıklayınız)

Biçimlendirme

Slayt üzerindeki bir nesneyi ?yazılarda sınırlarını- çift tıkladığınızda yukarıdaki menü yapısı değişir ve o objeyi ?biçimlendirmek? için kullanabileceğiniz farklı araçlarla dolar. Aynı menülere -o nesneyi ?seçtikten? sonra- yukarıdan ?Biçim? sekmesine geçtiğinizde de ulaşabilirsiniz. Diğerlerini keşfetmeyi size bırakıp, buradaki en çok kullanılan araçları tanıyalım.

 

Sırayla şu düğmeleri deneyin.

Resim Stilleri (sağ alttaki küçük oka basarak tüm seçenekleri görün)
Resim Kenarlığı
Resim Efektleri
Resim Düzeni

Hepsinin altındaki menülerde -tercih etmeniz halinde- yapılacak müdahaleyi ?ön izlemeli? gösteren seçenekler duruyor. Farenin imleciyle bunlardan hangisinin üzerine gitseniz ?tıklamadan- slayttaki  orijinal resim üzerinde de değişikliği önceden izleyebilecek, tıkladığınız anda ise uygulanacaktır.

İşlemleri her zaman sol üstteki ?Geri Al? okuyla önceki durumlara çevirebilirsiniz (Resimde sarı renkli düğme)

Şimdi bir resmi sağ tıklayarak çağıracağınız menüde en altta duran ?Resim Biçimlendir?e basın ve tüm biçimlendirme komutlarının bu kez farklı bir formatta bu pencerede de bulunmakta olduğunu deneyerek görün. Bu yeni pencerede sol sütundan seçeceğiniz konuya uygun olarak sağ taraftaki ayarlama araçları ve komutlar da farklılaşacaktır. Hepsinin kullanımı düz mantıkla anlaşılabilecek basitlikte.

Bilinmesi Gereken Diğer Bazı Komutlar

Nesneleri Öne Getirmek / Arkaya Atmak

İki veya daha fazla nesne üst üste duruyorken hangisinin önde veya arkada görüneceğini belirlemek gerekebilir. Bunun için üstteki resmi sağ tıklayın ve gelen menüyü inceleyin. Buradaki komutlarla resmi en arkaya, bir seviye arkaya, en öne ve bir seviye öne gönderebileceğimizi göreceksiniz.

Nesneleri ?Gruplandırmak?

Slayt üzerindeki birden çok nesneyi seçtikten sonra herhangi birinin üzerine veya sınırına sağ tıklayarak ?Gruplandır? komutu verdiğinizde, sonraki komutlar için hepsi tek bir nesneymiş gibi davranacaktır. Aynı yolla, ?Grubu Çöz? diyerek tekrar ayırabilirsiniz.

Lütfen takıldığınız yerleri aşağıdaki formu kullanarak sorun. Gelecek sorularla makaleyi sürekli güncelleme şansımız olacaktır. Serinin sonraki yazısında görüşmek üzere sağlıcakla?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2020