MongoDB Nedir?

mongodbMongoDB, 10GEN firması tarafından açık kaynak kodlu olarak geliştirilen, C++ programlama dili ile yazılmış, ölçeklenebilir, döküman tabanlı bir nosql veritabanı uygulamasıdır. Döküman tabanlı veritabanı türlerinin basitçe ne olduğu açıklamak gerekirse, verilerin JSON veri tipine benzer tarzda saklandığı veritabanları türleridir şeklinde ifade etmek anlamlı olacaktır. MongoDB, ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinin bazı özelliklerini de (indeksleme… gibi) içersinde barındırması sebebi ile diğer döküman tabanlı yönetim sistemlerine göre ön plana çıkmaktadır.

MongoDB, açık kaynak kodlu olması sebebi ile istenilirse kaynak kodlarına Github üzerinden ulaşabilmek mümkündür. MongoDB, genel olarak kullanılan işletim sistemlerinin (Linux, Windows,MacOS) tümünün üzerinde çalışabilmektedir.

MongoDB, hem 32 bit hem 64 bit sistemler üzerinde çalışabilme yeteneğine sahiptir. Fakat MongoDB tasarlayıcıları, kullanıcılara 32 bit modunda veritabanlarının 2 GB ile sınırlı olması sebebi ile 64 bit modunda çalışmalarını tavsiye etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017