Maxthon ne ola ki?

Maxthon web tarayıcısı, iyi alternatif! İhtiyaçtan doğar buluşlar, benimkisi buluş değil bir keşif. Ama ihtiyaçtan ortaya çıkmış bir keşif. Uzun süredir sıkça kullandığım adresleri firefox web tarayıcısı ile açıyordum ve en az onun kadar chrome web tarayıcısı kullanıyordum. Firefox ile flash player arası anlaşmazlık canıma tak edince başka bir tarayıcı arayışına girmiştim.

Web siteleri tasarımı ile ilgilendiğim için, tasarımlarımın farklı tarayıcılarda nasıl göründüğünü test etmek için altı adet tarayıcı görev çubuğunda durmaktaydı. Aralarında beni en iyi anlayan Maxthon  oldu. Son 2 yıldır kullandığım web tarayıcısı (browser) Maxthon’dan (3.4.5.2000 sürüm) bahsetmek istiyorum ana hatlarıyla.

Türkçe olmasıgüzel. Şirin ara yüzler (kaplama) seçilebiliyor. Giriş sayfası olarak her bir sekmede 12 adet site ön izlemesine kadar görülebiliyor. Örneğin benim şu an için dört adet sekmem var ve toplamda sık kullandığım 39 sitenin kısa yolu elimin altında. Bu kısa yollara tıklandığında giriş sayfasını kapatmadan yeni bir sekmede tıklanan siteyi görüntülüyor.

 

Sekmeleri kapatmak için illa (x) kapatma simgesine tıklamak gerekmiyor, sekmeye çift tıklandığında da kapanıyor. Tarayıcı penceresinin sağ altında sayfa ölçeklemesi var ve hemen yanında sayfalardaki sesi açıp kapatmak için ses simgesi var. Basit ama kullanışlı bir özellik kanımca.

Küçük çeviri düğmesi ile o anda bulunduğunu sayfayı google çeviri hizmetini kullanarak dilediğiniz lisana dönüştürüyor. Sayfanın ister dilediğinizbir bölgesini dilerseniz tamamını küçük fotoğraf makinesi ile çekebiliyor ve bilgisayarınıza .png, .jpg ya da .bmp biçimleri ile kayıt edebiliyorsunuz. Diğer tarayıcılarda bu özellik eklentilerle sağlanmakta oysa Maxthon ‘da yerleşik. Resimlerin üzerinde işaretleme ya da daire/dikdörtgen içine alınabilmesi de cabası.

Skynote ile not defteriniz elinizin altında oluyor. Tabi eğer Maxthon Pasaport hesabınız olursa bu notlarını eşleştirerek her yerden erişebiliyorsunuz. Oldukça basit ara yüzü ile insanın içini ferahlatıyor.

Benim en sevdiğim özelliklerinden biri video içerikleri ayrı bir pencerede oynatabilmesi ve bilgisayara kayıt edebilmesi. Böylece videoyu izlemek için tarayıcı penceresinin açık kalması gerekmiyor. Videoyu ayrı bir pencereye taşıyıp dilediğiniz konumda izlemenizi sağlıyor. Okuyucu kipi ile de sayfadaki salt yazı bloğu dışındaki her şey kapatılıyor ve sadece yazıya odaklanmanız mümkün oluyor. Tablet bilgisayarınız varsa, buluttan da eşleştirme ile aynı kısa yollarınız elinizin altında oluyor.

Bir sayfada bir kelimeyi ya da cümleyi arama motorunda aratmak istediğinizde diğer tarayıcılarda o yazıyı seçersiniz, sağ tıklarsınız ve falanca arama motorunda ara seçeneğini tıklarsınız. Ancak Maxthon ‘da bu olay inanılmaz pratik. Ben de farkında değildim, şans eseri öğrendim. Aratmak istediğiniz kelime/cümleyi seçin ve o yazıyı tutup bir iki santimetre sürükleyip bırakın! O kadar. Yeni sekmede sonuçları görebilirsiniz. Sık kullanılanlar çubuğunda olan bir kısa yolu tıkladığınızda bir çok tarayıcıda açık olan sayfa gider tıkladığınız sayfa gelir. Ancak bu tarayıcıda açık olana dokunmuyor yeni sekmede açıyor, bu da o anda açık olan pencereye saygısını yeterince ifade ediyor:) 

Gmail kullananlar bilir, e-posta’ya dosya eklerken sadece sürüklemek yeterlidir. Tabi tarayıcınız bu özelliği destekliyorsa. Maxthon  da bu özelliği destekliyor. Chrome gibi, firefox gibi tarayıcılarda bulunan “son kapanan sekmeyi yeniden aç” özelliği de unutulmamış.

Öte yandan eklentileri de zengin olmasa da güzel seçenekler sunuyor. http://extension.maxthon.com/ adresinden uygun eklentiyi yüklemek mümkün. Televizyon izlemek için, radyo dinlemek için ya da not tutmak için keyifli seçenekler var.

Diğer tarayıcılardaki deneyimlerle kıyaslandığında eksikleri de var. Bir sekmeyi sürükleyip dışarıda bağımsız bir pencere haline getiremiyorsunuz. WYSIWYG editörlerinden bazılarını desteklemiyor. Tarayıcı penceresini biraz olsun küçülttüğünüzde adres satırını görmek neredeyse imkansız. Yerleşik arama özelliği ile yaptığınız aramalar genel değil özel arama olarak çalışıyor ve otomatik tamamlama özelliğinden yoksun.

Tarayıcı testlerinde adı bile geçmeyen Maxthon, belki de sırf bu yüzden daha cazip geliyor bana. Ayrıca hem google play üzerinde, hem de apple store üzerinde maxthon tarayıcı uygulaması ücretsiz.

Mutlu günler dilerim.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017