Hindistan 20$ lık tableti Aakash 2 yi Duyurdu

Aakash 2Geçtiğimiz yıllarda Hindistan’da Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin aktif kullaılması amacı ile Aakash isminde 35$ tablet üretilip öğrencilere satılacağı söylenmişti. Tüm dünyada ses getiren bu haber sonrası 35$ lık fiyat gerçekçi bulunmamış minumum maliyetin 60$ ın altına düşmesinin imkansız olduğu yorumları yapılmıştı.

Hindistan 7″ lik Ubislate / Aakash 2 tabletini duyurdu. inanması zor ama maliyeti 20$. Aslında gerçek maliyeti 40$. 20$ ını devlet sübvanse ediyor. 40$ da olsa sahip olduğu özelliklere bakılırsa benzerlerinin nerede ise 1/5 fiyatına. Peki nasıl oluyorda maliyeti bu kadar düşürebiliyorlar.

aakash-2-tabletttt

Tabletlerde maliyeti oluşturan en önemli parçalardan biri dokunmatik ekran. Aynı özelliklerde dokumatik ekranı Çin firmaları 8$ a üretirken Tableti üreten Datawind firması kendi fabrikalarında 2.5$’a malediyor.

Datawind şirketinin başkanı Suneet Tuli Quartz?ın ofisinde tabletin içinde ne var ne yok göstermiş. ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Quarz?daki haberin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017