Her yeşil alana bir voleybol sahası

voleybol2Ülkemizde belediyelerin yerine getirmek zorunda olduğu belirli görevler vardır. Bunlardan en önemlisi tüm halkı spora teşvik etmektir. Bu anlamda yapabileceği pek çok şey vardır. Yürüyüş yolları, bisiklet yolları planlamak, spor aletleri ile donatılmış alanlar yaratmak ilk akla gelenlerdir. Bu tarz yerler herkesin kullanıma her an açık mekanlardır. Bunun dışında her semte, semtin büyüklüğüne göre basketbol, tenis ve voleybol sahaları yapılmalıdır.

Özellikle gençlerin en çok ilgi duyduğu spor dalı, gittikçe artış gösterir biçimde voleyboldur. Bilindiği üzere, voleybol kuralları olan ve iki takım kurularak oynanan bir spordur. Bireysel sporların aksine bu tip takım sporları çocukların ve gençlerin gelişimi için çok daha faydalı olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Belirli günlerde düzenli olarak ortak belediye alanlarında, arkadaşlar arasında yapılan spor her açıdan kişilere keyif vermektedir. Bunun yanı sıra fiziksel gelişimlerini de olumlu yönde etkilemektedir.

Voleybolda kurallar her spor dalında olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlardır. Voleybol saha ölçüleri içerisinde ve bu voleybol kurallarına mümkün olduğunca özen göstererek hatta mümkünse bir kişiyi hakem tayin ederek çok verimli zaman geçirilebilir. İşte bu ortamları onlara sağlamak, voleybol saha ölçüleri de göz önüne alınarak uygun alanlar yaratmak belediyelerin görevidir.

Herkesin bir kulübe ya da okul takımına dahil olup profesyonelce o spor dalını yapma şansı, talebi ya da imkanı olmayabilir. Ancak herkes hemen hemen her sporu amatörce yapabilir. İşte burada devreye belediyeler girer. Spor alanları yaratılarak gençlerimizin okul dışı aktivitelerde yanlış yola sapması ya da internet kafelerde gereksiz vakit öldürmesi engellenmiş olur.

Genellikle belediyeye ait yeşil alan sayısı oldukça fazladır. Dönem dönem yenilenen şehir imar planlarında yeşil alanlara daha fazla yer vermeye başladığının görülmesi sevindirici durumdur. Bu yeşil alanlarda büyük rekreasyon alanları planlanmaktadır. İşte buralarda daha çok, voleybol saha ölçülerine uygun, sentetik malzemeden tellerle çevrili alanlar yaratılmalı ve halka spor yapma imkanı arttırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017