FreeNAS ile Kendi NAS sunucunuzu kurun

freenasSon yıllarda NAS (Network Attached Storage) ürünlerin Küçük ve orta ölçekli işletmelerde kulanıında gözle görülür bir artış görülmkete. Hatta evlerde bile görmke mümkün. NAS(Network Attached Storage) ürülerinin yaygınlaya başlamsının nedeni artan veri miktarı, dosya sunucularına göre daha ucuz, yönetimi daha kolay olması. NAS(Network Attached Storage) ürünlerin en büyük sıkınıtısı ise her firmaya ait ürünlerin özel tararıma sahip olması ve NAS cihazının çökmesi durumunda müdahalenin zor olması, veri kaybı vb durumlarda sıkıntılı durumlar yaşanması.

Piyasa da farklı markalara ait çok sayıda ticari ürün yer alıyor. FreeBSD ve açık kaynak yapıya saihip FreeNAS yazılımı ile ihtiyacınıza göre donanım toplayıp kendi NAS sunucunuzu kurabilirsiniz. Donanım olarak tüm parçalarına hakim olduğunu NAS sununucusunu gelişen ihtiyaçara göre genişletebilir, problemler karşısnda daha hızlı çözüm üretebilirsiniz.

 

1-İhtiyacınza göre bir Donanım toplayın : i3 işlemci, 4-8 GB bellek, gigabit ethernet, HDMI ( medya sunucusu olarak kullanacaksanız) ihtiyacınıza göre HDD

2- buradan http://www.freenas.org/download-releases.html yazılımını indirin ( bu yazıda sadece genel bilgilendirme yapılacaktır. Kurulum ve yapılandırma ayrıyeten anlatılacaktır)

FreeNAS genel özellikleri

 1. Açık kaynak
 2. FreeBSD altyapısı
 3. Kolay kurulum
 4. Stabil çalışma
 5. Veri şifreleme
 6. Raid desteği
 7. Windows Backup ve Apple Time Machine desteği
 8. Dosya paylaşımı
 9. Snapshot özelliği sayesinde veri koruması ve yedeklemesi sağlar
 10. Web arayüzünden yönetim
 11. Eklentilerle özleliklşeir artırılabilir
 12. HDMI desteği ve Medya sunucu olarak kullanabilme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017