ÖMRÜ TÜKENMEKTE OLAN BİR CİHAZ TEPEGÖZ

Ana sayfa Forumlar DONANIM Diğer Cihazlar ÖMRÜ TÜKENMEKTE OLAN BİR CİHAZ TEPEGÖZ

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12171
  özgür
  Katılımcı

  TEPEGÖZ NEDİR?
  Saydam asetat levha üzerine çizilen resim,yazı ve diyagramları karanlık ortama ihtiyaç duymadan büyüterek perde üzerine aktaran projeksiyonlu araçlara TEPEGÖZ denir.

  Tepegöze ışıklı yazı tahtası da denmektedir.göze hitap eden ve kullanılması kolay olan tepegöz çok yaygın biçimde eğitimde,tıpta,orduda,toplantı ve konferanslarda kullanılmaktadır.

  Üzerinde cam bir tabla bulunan bir kutu ve bu kutuya monte edilmiş bir grup mercek ve aynayı taşıyan bir başlık kutusu tepegözün temel parçalarıdır.kutunun içindeki güçlü lambadan çıkan ışık cam tablanın hemen altında yer alan toplayıcı mercek tarafından yoğunlaştırılarak yukarı yansıtılır.

  Tabla üzerine yerleştirilen 25×25 cm.ye kadar boyutlardaki saydam üzerine hazırlanmış yazı,resim yada çizimlerden geçen ışık,yukarıda yer alan mercek-ayna sistemine ulaşır ve bu sistem 90 derecelik bir açı ile görüntünün karşıdaki pencereye yansımasını sağlar.

  #13261

  Blekide en uzun süre kullanılan teknolojik eğitim aracı denebilir. ancak daktilolar gibi tepegözlerde yerini projeksiyon, lcd tv vs bıraktı

  #13280
  özgür
  Katılımcı

  ömrü tükendi kardeşim ama keşke kullanılmaya devam edilse:)

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Bana Ders Anlat © 2008-2017