Öğretmene tayin yerine kariyer planlama sistemi

Ana sayfa Forumlar GÜNDEM Eğitim Haberleri Öğretmene tayin yerine kariyer planlama sistemi

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #14555
  Ferdi
  Katılımcı

  Öğretmenlikte ?tayin? yerine Kariyer Planlama Sistemi başlıyor. Aynı seviyeden mesleğe başlayacak öğretmenler yükselmek için sınava girecek. Eğitimci istediği okulu tercih edebilecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor. Ulusal Öğretmen Stratejisi üzerinde çalışan Bakanlık, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği?nde yapacağı değişiklikle, bölgeler arası zorunlu çalışma yükümlülüğü kaldırılacak. Öğretmenlerde rotasyon kalkıyor yerine Kariyer Planlama Sistemi getiriliyor. Yeni sisteme göre öğretmenler aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve yükselmek için sınava girecek. Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre maaşları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Sisteme göre öğretmenler kariyerinde yükseldikçe öncelik hakkı doğacak ve başarılı öğretmenler bir nevi ödüllendirilmiş olacak. Öğretmen kariyerinde en üst seviyelere geldiğinde istediği şehri ve okulu tercih edebilecek.

  Başöğretmen hizmet içi eğitim verecek
  MEB bu yeni sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de buna paralel olarak eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor. Öte yandan öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak

  #14559
  Hasan comce
  Katılımcı

  kariyer yani başarıya göre yer ve ödüllendirme güzel ancak yapılan sınavlar genelde bilgiyi ölçmeye yönelik. öğretmenlik bilginin yanında yetenek te istiyor.
  iyi iletişim
  liderlik
  fedakarlık
  vb
  bunlarıda ölçü kriteri kabul edecek sistemler üzerine kafa yorulmalı derim

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Bana Ders Anlat © 2008-2017