ESET’ten Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü!

Ana sayfa Forumlar GÜVENLİK Virüs ve Antivirüsler ESET’ten Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü!

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  özgür tarafından 7 yıl 9 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #14506

  özgür
  Katılımcı

  Bilişim dünyasında trendler kullanıcı ihtiyaçlarına göre değiştikçe, siber suç sektörünün ilgi alanları da aynı yöne doğru hızlı şekilde değişiyor. USB Bellek, SD kart gibi çıkarılabilir aygıtların kullanımı yaygınlaşmaya başladıktan sonra, bu cihazlar yoluyla bulaşmaya başlayan virüslerin sayısında büyük artışlar yaşanmaya başlandı. “INF/Autorun” olarak tanımlanan bu virüs ailesi, ESET’in 2011 yılı Küresel Tehditler Raporu tespitlerine göre yıl boyunca en çok görülen tehdit oldu. Siber suçluların belirgin şekilde çıkarılabilir araçlara yönelmesinin nedeni, virüslerin bu cihazlar üzerinde hızla yayılabilmesi ve cihazlardaki virüsleri çalıştırmak için hiçbir kullanıcı hareketine ihtiyaç duymadan bilgisayara takıldığı an çalışabilmeleri. Bu durumda temiz olmayan çıkarılabilir aygıtlar güvenliğimiz için önemli bir tehlike teşkil ediyor. Bu tehlikeye karşı, kullanıcıların çıkarılabilir aygıtlar üzerindeki kontrolünü artıracak bir özelliğe gereksinim duyulmaya başlandı. Bu gereksinimler doğrultusunda ESET, NOD32 Antivirus ve Smart Security yazılımlarının 5. sürümüne etkin ve gelişmiş çıkarılabilir aygıt kontrolü yapan özellikler ekledi.

  Ayarları bir kez yap, güvende kal

  Bu özellikler kullanıcıya gelişmiş, özelleştirilebilir ve pratik bir çıkarılabilir aygıt denetimi ve koruması sağlıyor. Bu yenilik tasarlanırken ESET, kullanıcı müdahalesini en aza indiren ‘ayarları bir kez yap, hep güvende kal’ düşüncesini benimsemiş. Önceden yapacağınız ayarlar ile bilgisayar başında olmasanız bile bilgisayara bir çıkarılabilir aygıt takıldığında neler yapılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde belirleyebilir, takılan bu aygıtların türüne, üreticisine, boyutuna ve diğer niteliklerine göre kural belirleyebilirsiniz. Aynı bilgisayarda birden fazla kullanıcı olduğunda söz konusu kuralları, kullanıcı bazında tanımlayarak hangi kullanıcının bilgisayara çıkarılabilir aygıt takabileceği gibi kuralları saptamak da mümkün.

  Bilgi hırsızlığı koruması da sağlıyor

  Çıkarılabilir Aygıt Kontrolü özelliği, bilgisayarı sadece virüslere karşı korumakla kalmıyor, etkin bilgi hırsızlığı koruması da sağlıyor. Örneğin kullanıcı, bilgisayarda sadece kendisine ait USB belleklerin çalışmasını sağlayabilir veya kendisine ait olmayan belleklere sadece okuma izni verebilir. Bu şekilde bilgisayara USB bellek takılarak, kullanıcıdan habersiz veri çekilmesi imkansız hale gelir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Bana Ders Anlat © 2008-2017