Enformatik ve Kriptoloji Olimpiyatı Nedir?

Ana sayfa Forumlar YARIŞMALAR Ulusal Enformatik Enformatik ve Kriptoloji Olimpiyatı Nedir?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #15879

  Yurtiçinde ve yurtdışında başta Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar alanları olmak üzere, zekâ yarışmaları ve sosyal bilimleri de kapsayan pek çok alanda, farklı isimler altında düzenlenen ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik proje yarışmaları ve olimpiyatlar bulunmaktadır. Yurdumuzda düzenlenen olimpiyatlar; TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları ve genellikle bu olimpiyatları hedefleyen çalışmalardır.

  TÜBİTAK Bilim olimpiyatlarından herhangi birinde çalışma yapmak ve olimpiyatlara katılmak isteyen öğrencilerin, normalin üzerinde genel akademik yeteneğe, kuvvetli bir hafızaya, analitik düşünme yeteneğine sahip olması ve konunun uzmanı çalıştırıcılar tarafından düzenli bir çalışma programına tabi tutulması gerekmektedir.

  Ulusal ve uluslararası Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji alanlarında düzenlenen olimpiyatlara hazırlık amaçlı veya benzer yarışmalar da organize edilmektedir. Fakat bilgisayar bilimleri alanında bu amaçla düzenlenen az sayıda organizasyon bulunmaktadır.

  Yurdumuzda düzenlenen “Bilgisayar Bilimleri” alanındaki yarışmalar genellikle Web tasarım, Animasyon ve Afiş-Grafik tasarımı alanlarında belli programların iyi kullanımı esaslı yarışmalardır. Bu nedenle Matematik, bilgisayar bilimleri ve kriptoloji soruları içerikli, bilgisayar bilim olimpiyatlarına alt basamak oluşturacak, özel eğitime tabi tutulan öğrencilerin yanı sıra bu alana meraklı öğrencileri de erken dönemde bu alana yönlendirecek bir organizasyon eksikliği ortaya çıkmaktadır.

  Enformatik, bilginin organizasyonu, sınıflandırması ve iletimi konularını içermektedir. Bu nedenle temel olarak Matematik, bilgisayar ve kriptoloji konularını birleştirmektedir. Dolayısıyla ?Enformatik ve Kriptoloji Olimpiyatı? bu üç alanın olimpiyatlarını hedefleyen bir çalışma ifade edilebilmektedir.

  AMAÇLAR:
  Enformatik ve Kriptoloji Olimpiyatı?nın amacı şu şekilde belirlenmiştir:
  ? Bilgi ve bilişim teknolojileri alanında çalışan Türkiye Cumhuriyeti temellerine bağlı ve ülkenin bilimsel ve teknolojik anlamda gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemiş nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak.
  ? Türkiye?deki bilişim alanındaki büyük genç potansiyelin enerjisini oyun ve eğlence alanından bilim ve proje alanına yönlendirmesine katkıda bulunmak.
  ? Gençlerimizin dikkatlerini erken yaşta matematik, kriptoloji ve bilgisayar programlamanın zevkli dünyasına çekmek.
  ? Zeki ve çalışkan gençlerimizi bilişim yarışmaları ve bilim olimpiyatları dünyasına kazandırmak.
  ? Matematik, bilgisayar ve zekâ becerileri konularının birleştiği enformatik ve kriptoloji alanını Türkiye?de gençlerimize duyurmak.
  ? Ulusal Bilim Olimpiyatlarından haberdar olan, bu olimpiyatları ve diğer yarışmaları hedefleyen daha genç bir öğrenci kitlesi oluşturmak.
  ? Enformatik bölümünün ve kriptolojinin daha iyi tanınmasını sağlamak.

  GENEL BİLGİLER:
  Enformatik Olimpiyatı iki aşamalı olarak düzenlenecektir.
  1. AŞAMA:
  Birinci aşama internet üzerinde düzenlenecek çevrimiçi bir yarışmadır. Başvurular web sitesi üzerindeki kayıt formu doldurularak yapılacaktır. Kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, 1. Aşama sorularına ulaşabilirler. Sorular online test şeklinde site üzerinde verilmekte ve cevaplanmaktadır. (e-posta ile gönderilen cevaplar dikkate alınmayacaktır.)
  Sınav soruları ve değerlendirmesi 2 farklı seviye üzerinden yapılacaktır. Bu seviyelerde başarılı olan öğrenciler, 2. aşamaya davet edileceklerdir.
  ? 5 , 6 ve 7. sınıf öğrencilerine 1. Seviye ? A GURUBU
  ? 8 , 9 ve 10. sınıf öğrencilerine 2. Seviye ? B GRUBU
  Alt sınıflar üst sınıflara göre puanlamada daha yüksek katsayılar ile değerlendirilirler.

  2. AŞAMA:
  İkinci aşamaya girmeye hak kazanan öğrenciler site üzerinden duyurulur ve düzenlenecek olan 2. aşamaya e-posta ile davet edilirler. İkinci aşamada başarılı olan öğrenciler ve rehber öğretmenleri ödüllendirilir.

  Türkiye geneli düzenlenen bir yarışmadır.

  Saygılarımla
  Bülent Aysan
  http://www.enformatik.org

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Bana Ders Anlat © 2008-2017