Apple İos Nedir ?

Ana sayfa Forumlar MOBİL CİHAZLAR ios – iphone – ipad Apple İos Nedir ?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #13930
  özgür
  Katılımcı

  OS (eski adıyla iPhone OS) Apple’ın orijinal olarak iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X’den türetilmiştir. iOS içinde 4 katman bulundurmaktadır: Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Touch tabakası. Yazılım cihazın içinde 500 MB’lık bir alan kaplamaktadır.

  Tarihçe

  İşletim sistemi ilk olarak iPhone için Macworld Conference & Expo’da 9 Ocak 2007’de duyuruldu, aynı yılın Haziran ayında yayınlandı. İlk başta Apple pazarlama literatürü bu ismi açıkça belirtmedi, “iPhone OS X kullanıyor” diye açıkladı.
  Başlangıçta, third-party uygulamalar desteklenmiyordu. Steve Jobs daha sonra geliştiricilerin uygulamalar geliştirmesini savundu. 17 Ekim 2007’de Apple SDK’in geliştirildiğini duyurdu ve geliştiriciler için Şubat ayında yayınladı. 6 Mart 2008’de iPhone OS’in beta sürümü yayınladı.
  4. versiyon Nisan 2010’da duyuruldu. Bu versiyon multitasking, iş amaçlı özellikler, email ve eklentiler için şifreleme özelliklerini içeriyordu. 7 Haziran 2010 WWDC 2010’da Apple, iPhone OS’in adını iOS olarak değiştirdiğini açıkladı. Apple, Cisco System ile anlaşıp iOS markasının lisansını aldı..
  iOS 4, 21 Haziran 2010’da iPhone 4’dan 3 gün önce yayınlandı. iOS’in ilk versiyonu bedava olarak dağıtıldı, daha sonraki güncellemeleri ise $9.99 fiyatla satmaya karar verildi.

  Şirket/Geliştirici: Apple Inc.
  IS Ailesi:Mac OS X/Unix-like
  Desteklediği dil(ler):Çoklu dil
  Varsayılan kullanıcı arayüzü:Cocoa Touch (Multi-touch, GUI)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
Bana Ders Anlat © 2008-2017