Eğitim Sorunları Nasıl Çözülür?

eitim sorunlarEğitimde kalitenin artması için eğitim sisteminin sorunlardan arınmış olması gerekir. Eğitim sisteminde yaşanan sorunlar her geçen gün eğitim kalitesini düşürmektedir. Kendisini eğitime vermesi gereken eğitmenler zamanlarının büyük bir bölümünü bu sorunların çözümü için harcamaktadır.

Eğitim sorunlarının çözülmesi için yapılması gereken ilk iş eğitimde sorunların olduğunu kabul etmektir. Birçok yönetici eğitimde yaşanan bu sorunları görmezden gelmektedir. Her şeyin mükemmel olduğunu düşünen bir yönetici çalışma alanlarında yeniliklere gitmeyecektir.

Evet, eğitimde sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlar nelerdir? İkinci aşamada yaşanan sorunları tarafsız bir biçimde ele almak gerekir. Eğitimde yaşanan sorunları belirlemek sorunun yarısını çözmek demektir. Yağmurlu bir günde eviniz su alıyorsa önce evinizin su aldığını kabul etmelisiniz. Evinizin nereden su aldığını bulmalısınız. Evinizin su alan bölümünü bulduktan sonra su alma nedenini bulup çözüme odaklanırsınız.

 Her sorun mutlaka kendi içinde çözülmelidir. Her sorun başlı başına ele alınmalıdır. Birçok sorunun çözümü genelde sorunun nedenleri içinde saklıdır. En basitinden bir öğrencinin neden devamsızlık yaptığı konusunu ele alalım. Devamsızlık süresinin 20 gün gibi uzun bir süre olması olabilir mi? Öğretmenin doğru dürüst yoklama almaması olabilir mi? Ya da öğrencinin okula devam durumunun ailesi tarafından takip edilmemesi olabilir mi? Bu üç olgu üzerinden çözüme gidebilirsiniz.

Bir eğitmen olarak eğitim sorunlarını şu şekilde özetleyerek yazı dizime son vermek isterim.
1-Plansızlık: Okullar Eylül ayında açılır. Okulun açılması ile eğitimin başlaması gerekir. Maalesef öğretmen atamalarından tutun okullara ders kitaplarının dağıtılmasına kadar birçok iş ekim ayına kadar sürmektedir. Bu zaman kayıpları eğitimde yaşanan verimi düşürmektedir.
2-Yanlış Uygulamalar: Sınıfta kalmanın şartlı hale gelmesi, devamsızlık sınırının yüksek tutulması gibi eğitimde bir dizi yanlış uygulamalar vardır. Sınıfta kalma olayının olmaması 8.sınıfa geçip okuma yazma bilmeyen neslin doğmasına neden olmaktadır. Devamsızlık durumunun 20 gün gibi uzun olması öğrencinin okula devamsızlık yapmasına imkân vermektedir. Okula devam etmeyen öğrenciden randıman almak kolay değildir.
3-Eğitim Fakültelerinin yetersiz eğitim vermesi.
4-Öğretmenlerin ekonomik yönden sıkıntı çekmesi.
5-Öğretmenlerin yer değiştirmesinde yaşanan sıkıntılar.
6-Okulların eğitim yönünden donanım eksikliği
7-Ailenin eğitime yeteri kadar önem vermemesi
8-Doğu illerinde yaşanan dil sorunu
9-Velinin ilgisizliği
10-Öğrencinin sosyal çevresinin bozuk olması eğitimde sorunları daha da derinleştirmektedir.

Emrah Berber (Öğretmen)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2020