Cep telefonundan göz muayenesi devri başlıyor

Cep telefonlarının son 20 yılda geçirdiği evrim, radikal ve hızlı bir şekilde devam ediyor.

Zaman içinde ciddi bir işlem gücüne sahip olan ?telefonlar? hayatın her alanında kendine kullanım alanı bulur hale geldi. Buna son örnek ise cep telefonlarının bir iki ufak değişimle göz muayenesi yapacak bir hale gelmesi gösterilebilir.

Massachusetts Teknik Enstitüsü?nden Profesör Raskar şu sıralar ?Netra? adını verdiği cihaz üzerinde çalışıyor. Telefon ekranına takılan cihaz yardımıyla miyop, hipermetrop ve astigmat bozuklukları tespit edilebiliyor. Ekrana takılan lens, biri yeşil biri kırmızı olmak üzere iki adet çizgi gösteriyor. Bu çizgiler birbirlerine paralel ise normal, şayet paralel değilse kullanıcı telefonun menü tuşlarına basarak bunları denk getirmeye çalışıyor. Gerekli olan lens ayarı bulunduktan sonra sorun tespit edilebiliyor.

Profesör Raskar, dünyada 2 milyar insanın göz problemleri yaşadığını ama bunun sadece dörtte birinin tedavi olabilecek güce sahip olduğunu belirtiyor. Bu cihazla birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki insanların en azından muayene ücretleri konusunda çekecekleri sıkıntının oldukça azalacağına dikkat çeken Raskar, cihazın 1-2 dolar gibi cüzi bir rakamla satılabileceğini öngörüyor.

Cihazın işleyişiyle ilgili kısa bir videosu şu şekilde:

https://www.youtube.com/watch?v=PvT9tD3NZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017