Bilgisayar Mühendisliğine Başlamak

Öncelikle yazımı okuyan herkese merhabalar. Bu yazımda bilgisayar programlamaya yeni başlayan ve ya yeni başlamak isteyen arkadaşlara yol göstermeye çalışacağım.

Öncelikle bilmeniz gereken bilgisayar sadece 2 şeyden anlar. Bunlar 1 ve 0 dır. Akım varsa yada belirli bir düzeyden yukarıysa 1 değilse 0 dır. Buna 2 li sayı sistemi denir. Öğreneceğiniz tüm kodlama dilleri esasen derleyiciler sayesinde bu sisteme dönüştürülür. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir.  Resim ya da ses dosyaları nasıl 0 ve ya 1 olarak kayıt edilebilir. Onu da kısaca açıklayım. Resimler ekranı piksellere ayırarak sesler ise dalga tablosu olarak bilgisayar depolama bilimlerine kayıt edilir.

Neyse konumuza dönelim. Yeni başlayanlar için ben yüksek seviyeli dil tavsiye etmem. Çünkü bir dilin seviyesi ne kadar yüksekse bilgisayar 1 ve 0 ından o kadar uzaktır. Yani kontrol sende değil dilde olur. Ama bu makine dili öğrenin demek değildir. Öğrenmesi nispeten daha kolay ama bilgisayara yakın dillerde vardır. Bu dillere düşük seviyeli dil denir. En düşük seviyeli dil assembly dir. Bu dilde her işlemci komutu bir koda karşılık gelir. Aklınıza şu soru gelebilir. Bu kadar kullanışlı bir dilse diğer dillere ne gerek var. Onu da şöyle açıklıyayım. Assembly öğrenilmesi biraz daha zor ve bir işi yapmak için daha fazla kod gerektirir. Buda vakit ve nakit kaybıdır. Peki neden bu kadar fazla dil vardır. O da şunun içinki her dilin iyi olduğu bir nokta vardır. Örneğin c dili sistem programlama için java nesne programlama için kullanılır. Birbirine yakın diller de vardır. Örneğin c# ve java. Bunların hangisini kullanmak gerektiği ise kişiden kişiye ve de şirketten şirkete farklılık gösterilir. Kısaca hangi dili kullanacağın az nakit ve vakit harcayarak en iyisini yapmaktan geçer.

Bu kadar ön yazı yeter. Gelelim asıl konumuza. Hangi dilden başlamalıyız. Öncelikle bir dilden değil dillerin temel mantığı olan algoritmadan başlamak bence en ideal olandır. Yani diller kullandığınız şirkete göre değişebilir. Ama algoritmalar evrenseldir. Şunu unutmayın. Öğreneceğiniz dil sınırlıdır. Ama algoritmayla yapabileceklerinizin tek sınırı sizin zekânızdır. Algoritmayı iyice anladıktan sonra sıra şuna gelmeli. Hangi dili öğrenmeliyiz. Üstte açıkladığım düşük ve yüksek seviyeli dillerden seçilecek en iyi tercih üniversite hocalarının da seçimi olan c ile başlayıp c++ ile devam etmek olacaktır. Peki neden c ile başlamalıyız. Çünkü c yapısal programlama için vazgeçilmez bir dildir. Bilgisayarla tam hakimiyeti olduğundan directx kütüphanesi yardımıyla da masaüstü oyun programlama için bile kullanılabilir. Aslında ben bu dersi ilk gördüğümde çok saçma bir ders gelmişti size de muhtemelen böyle gelir. Ama inanın öyle değil. Maalesef bize çok yüzeysel anlatılıyor. Dediğim gibi c ile yapılabileceklerimiz çok fazladır. Yazmayla bitmez. Yapısal programlamaya bir giriş yaptıktan sonra üniversitelerde de olduğu gibi nesne yönelik bir dil olan c++ ı tavsiye ediyorum. Peki neden diğer diller değil de bu. Onu da şöyle açıklayım. C++ c nin geliştirilmiş halidir ve c de ki tüm kodlar c++ da da derlenir. Yani c den c++ a geçmek nispeten diğer dillere göre biraz daha kolaydır. Ama bu şu demek değildir. C bilmeden c++ öğrenilmez. Önemli olan bir dili öğrenmektir. O dilde daha öncede söylediğim gibi algoritma dünyasıdır. Bu iki dili yüzeysel olarak kavradığınızda algoritmaya da bir giriş yapmış olacaksınız ve bu size ilk etap da yetecek. Unutmayın algoritmanın tek sınırı sizin zekânız ve tecrübenizdir. Yani algoritma öğrenme asla bitmez.

Aşağıya algoritma anlatım linkini koyuyorum. 1,2,3,4 diye numaralı olanlar benim anlatımım. Ama size tavsiyem tüm yazıları dikkatlice anlayıp kavramanız ve piyasada satılan algoritma kitaplarından bulabildiğinizi incelemenizdir.

http://www.banadersanlat.com/index.php/algoritmalar.html

Burak GÜNDÜZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2020