Bilgisayar da Haberleşme

bilgisayar iletiimÖncelikle tarihten başlayalım. Tele sözcüğü eski Yunancada uzakta anlamına gelir. Fon?un anlamı ses veya konuşma graf yazma yada çizim anlamına gelir. Böylece telefon uzaktan konuşma, telgraf uzaktan yazma telekomünikasyon ise uzaktan haberleşme anlamına gelir. Bu durumda telekomünikasyon bilgi enerjisinin elektriksel olarak uzak mesafelere gönderilme işidir. Bu kadar tarih yeter.

Veri iletiminde modülasyon diye bir olay var. Onu da kısaca açıklamak istiyorum. Alçak ve yüksek frekanslı sinyaller vardır. İnsan sesi çok alçak frekanslıdır. Bundan dolayı uzaklara gönderilmesi çok güçtür. Yüksek frekanslı sinyaller alçak frekanslı sinyallere göre daha uzak mesafelere iletilir. Bundan dolayı alçak frekanslı bilgi sinyalleri yüksek frekanslı sinyallere çevrilir. Çevirme alçak frekanslı sinyallerin yüksek frekanslara bindirilmesiyle yapılır. Yani yüksek frekanslı taşıyıcı sinyaller kullanılır. Modülasyon işlemi için bilgi sinyali ve taşıyıcı sinyal gereklidir.

Kısaca özetlemek istiyorum. Modülasyon alçak frekanslı bilgi sinyallerinin enerjileri uzak mesafelere gidecek kadar yeterli olmadığından bilgi sinyali taşıyıcı sinyal üzerine bindirilir öyle iletilir.

Modülasyonun bir diğer avantajı ise maliyeti düşürmesidir. Şöyle ki yüksek frekansta ki kısa dalgaboyları ile radyo dalgalarını iletmek anten boyu bakımından ciddi ölçüde tasarruf sağlar.

Anlatmak istediğim son konu ise veri iletişimi olacak. Veri iletişimi bir verinin bir cihazdan başka bir cihaza aktarımı ile ilgilenir. Aktarım için iki terminale ve terminal arasında bir hata ihtiyaç duyar. Bilgisayar genel olarak seri iletim de bulunur. Seri iletim verinin aynı iletim kanalı üzerinden art arda aktarılmasıyla olur. İletişim hızı bps yani saniyede gönderilen bit sayısı ile tanımlanır.  İki tür iletim vardır. Asenkron ve senkron dur. Asenkron iletim hızının yüksek ama sürekli olmadığı durumlarda kullanılır. Asenkron iletimde başla bitir bitleri yer alır. Başla biti 0, bitir biti de 1 dir.

Bu günlük bu kadar herkese iyi çalışmalar.

Burak GÜNDÜZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana Ders Anlat © 2008-2017